Къща в САЩ за 1 долар не вещае непременно изгодна инвестиция

За международните инвеститори покупката на евтин имот в САЩ крие множество рискове, които могат да я превърнат в кошмар, предупреждават специалисти

Покупката на евтини имоти на катастрофирал пазар като американския може да се окаже финансово токсична, предупреждава австралийското издание News.com.au.

Въпреки че рекордно ниските цени на имотите и слабият долар може да изглеждат много привлекателни, в момента инвестицията на американския пазар крие множество рискове, които могат да доведат повече проблеми, отколкото печалба. Покупката в крайна сметка може да се превърне в кошмар, пише изданието.

Американският пазар на имоти е страхотен пример защо не трябва да се вярва в инвестиционния мит, че имотите представляват сигурна инвестиция.

Той е огромен пазар, но в момента изглежда по-скоро страховит.

Общо 13% от жилищата в САЩ са празни. Най-зле е положението в щата Мейн, където делът на незаетост е 23%. Това означава, че повече от един от всеки пет имота е празен.

През януари цените на имотите в страната се понижиха с 3,1% на годишна база, което бе 13-тият пореден месец на спад.

Средните цени на имотите паднаха с 30% от началото на рецесията. С това на много пазари те се върнаха на нивата си от 2003 г.

Общо 23% от ипотеките в момента са на по-висока стойност в сравнение с тази на имота, с който са обезпечени.

През февруари продажбите на съществуващите жилища отчетоха спад от 10%.

В резултат на всичко това има много данни за къщи, които преди три години струваха 450 хил. долара, а сега се продават за 35 хил. долара, някои дори за 1 долар.

Въпреки това покупката на такива жилища крие множество рискове.

Директната инвестиция в чужбина крие не само традиционния инвестиционен риск, но също и валутен риск. Ако курсът на валутата тръгне „в грешната посока“, една иначе добра сделка може да се окаже пълен провал.

Индиректната инвестиция чрез специализиран фонд вероятно звучи по-добра идея, но успехът зависи от качеството на управлението на имота. Директната собственост на имот от своя страна крие множество проблеми за неамерикански граждани.

Например чуждестранните инвеститори не могат да се възползват от местно кредитиране, без да имат определени документи, а процедурата е прекалено сложна и често са необходими специализирани и скъпи счетоводители.

Също така приходите, получени от САЩ, биват облагани с данък, след като капиталите бъдат внесени в страната на инвеститора.

Наред с това разходите и структурата на управлението на имота в САЩ често са различни от тези в другите страни.

В САЩ има специализирани компании за управление на имоти, които изискват комисиона за услугите си, равна на 10% от приходите. Също така разходите за поддръжка и ремонт са значително по-високи.

Атрактивно евтините имоти най-вероятно се намират в съмнителни квартали, като шансът наемателите да не се грижат съвестно за имота или да не са винаги коректни в плащането е по-голям.

Предвид дела на незаетост от 13%, наемателите имат много избор, така че за да направите вашия имот да изглежда привлекателно, вероятно ще трябва да го освежите. Следват разходите, свързани със собственост върху имот, който се намира на другия край на света – телефонни обаждания, счетоводители и др.

Наред с това няма никаква гаранция, че цените няма да се понижат дори още повече. Именно това предположиха много инвеститори миналата година и сега се озовават жертви на последвалото двойно дъно, пише изданието.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
05/04/2011 09:14:06Бизнесът: Ръстът на заплатите е нож с две остриета
11 на сто ръст на заплатите предлагат синдикатите Предлаганото от синдикатите препоръчително увеличение на заплатите в частния сектор е нож с две остриета и може да отприщи още по-голяма безработицата. В настоящия етап не е възможно определянето на национален препоръчителен индекс. Такова е становището на б...
05/04/2011 09:13:15БНБ: България излиза от кризата, но с незадоволителен темп
Домакинствата продължават да пестят, ограничавайки потреблението си, коментира подуправителят на банката Румен Симеонов Бавно и мъчително излизаме от рецесията, това не ни задоволява. Това заяви днес подуправителят на Българската народна банка Румен Симеонов. „През миналата година основен стимул на ра...
04/04/2011 09:17:04Строителната криза в Испания роди антизабележителности
Испания традиционно привлича туристи със своите плажове и архитектурни забележителности. В страната обаче строителният бум и последвалата криза оставиха нови „забележителности", на които журналистите сложиха представката „анти". Става дума за недостроените жилища, пусти къщи и напусна...
04/04/2011 09:16:12Периферните икономики продължават да затъват
Вълната на дълговата криза в Европа има вероятност да прерастне в цунами, а рейтинговите намаления – в ежедневие Международната рейтингова агенция S&P понижи кредитния рейтинг на четири гръцки банки два дни, след като понижи с две степени рейтинга на затъналата в дългове страна. Това задълбочи още пове...
04/04/2011 09:15:25Инвестициите в зелена енергия бележат сериозен ръст
Проучване на Световния икономически форум показва, че вятърната енергия вече може да се конкурира с тази от изкопаемите горива и без държавни субсидии Инвестициите в проекти за производството на чиста енергия в световен мащаб са се увеличили значително през 2010 и са на път да отбележат сериозен ръст и през тази...