Сподели

България е шеста в света по спад на жилищните цени

В глобален мащаб цените на жилищата са се повишили с 1,8% за първото тримесечие на 2011 г.

България е шеста в света по спад на жилищните цени Пазарът на жилищни имоти у нас се нарежда на шесто място в света по отношение на спад на цените през първото тримесечие на 2011 г., сочи нова глобална класация на Knight Frank.

За движението на цените у нас класацията ползва информация на НСИ, според която жилищата са поевтинели с 5,6% на годишна база за първите три месеца на годината. Тримесечното понижение е 2,3%, а спадът на шестмесечна основа – 3,8%.

Според Knight Frank по мащаб на спада на цените за периода преди България се нареждат Русия, Ирландия, Дубай, Украйна и Гърция.

Водещ в това отношение е пазарът в Русия, който отчита понижение от близо 14%, следван от Ирландия с почти 12% и Дубай със спад от над 8%. Пониженията в Украйна и Гърция са съответно 7,5% и 5,7% за първите три месеца на годината.

За сравнение азиатските пазари отчитат силен ръст, който за Хонконг е 24,4%, с което той застава начело в класацията. Следват Индия с близо 22%, Тайван с повече от 14% и Израел с над 12% повишения в цените на жилищата през първото тримесечие на 2011 г.

На първа позиция сред европейските пазари е Франция с 8,7% (6-то място в глобалната класация), следвана от Полша с ръст от 8,5%.

Великобритания отчита минимален ръст от 0,2% в цените, докато САЩ завършват тримесечието с почти 5% спад, или седми по понижение в общото подреждане, включващо 50 глобални пазара.

На фона на понижението у нас средните глобални жилищни цени отчитат ръст от 1,8% през трите месеца до март. Това обаче е най-ниският годишен темп на растеж от края на 2009 г. насам.

Цените на 25 от пазарите в проучването остават без промяна или се понижават в сравнение с 18 години по-рано.

Азия – глобална заплаха

Въпреки че цените остават без промяна в Европа, това представлява подобрение в сравнение с година по-рано, когато те паднаха с 4,1%, се посочва в анализа на Knight Frank.

„Въпреки че не спря, ценовият ръст се забави през първото тримесечие на 2011 г., което е показател за настоящите проблеми, обуславящи световните жилищни пазари“, коментира Лиъм Бейли, директор "Жилищни проучвания" в компанията.

„През четвъртото тримесечие на 2010 г. като цяло годишният ръст беше 3,3%. Три месеца по-късно той се сви до 1,8%“.

По мнението му Азия все още крие заплаха за световния пазар.

„Въпреки че много жилищни експерти смятат, че САЩ представляват най-големият риск за стабилността на глобалните жилищни пазари, нашето мнение е, че Азия все още представлява заплаха“, казва той като обяснява, че пазарите в Китай, Тайван и Хонконг все още биха могли да прегреят и да се оформят поредните балони, ако правителствените мерки се окажат недостатъчни.

„Накратко, очакваме да видим настоящото забавяне на глобалните жилищни пазари да продължи и да достигне дъното през четвъртото тримесечие на 2011 г., при условие, че азиатските пазари продължат да се охлаждат и правителствената интервенция бъде успешна. Предвиждаме бавно възстановяване на глобалните жилищни пазари, което ще видим през 2012 г.“, заключи той.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
21/06/2011 09:41:43Фиксираните лихви – нова мода в ипотечното кредитиране у нас
Въпреки че повечето предложения са с фиксирана лихва за първата година, появяват се и продукти с фиксирана лихва за 7, дори 10 години, сочи анализ През месец май продължава стабилизирането на пазара на ипотечни кредити, отчетено през последните месеци, сочи анализ на КредитЦентър. „Почти няма клиент, ...
21/06/2011 09:37:16Тромава съдебна система дава глътка въздух за собствениците на "лоши" имоти в САЩ
С настоящия темп на обработване на делата в Ню Йорк ще са необходими 62 години, за да могат кредиторите да си върнат възбранените имоти. Милиони американски собственици на жилища в затруднено финансово положение неочаквано получават глътка въздух. В щата Ню Йорк на кредиторите ще са нужни 62 години при сегашното...
21/06/2011 09:29:13Все повече кредити за имоти на Острова са в реанимация
Пет години са нужни за решаване на проблемите с британските кредити за имоти, смятат експерти Все повече кредити, отпуснати за сектора на имоти във Великобритания, се намират в реанимацията, коментират експерти по време на проведения наскоро инвестиционен форум. Такива са около 43% от кредитите на Lloyds Ba...
21/06/2011 09:25:56Франция отмени противоречиви промени в данъчното облагане при имотите
Новият данък, който засягаше хиляди чуждестранни собственици на имоти, щеше да донесе 176 млн. евро допълнителни годишни приходи на френския бюджет Френското правителство направи обратен завой по отношение на нови данъчни промени, касаещи собствениците на втори дом в страната. Ако бяха приети хиляди чуждестр...
21/06/2011 09:24:11Глобалният пазар на имоти се клатушка по пътя към възстановяване
Според някои анализатори все още е рано да се говори за глобално възстановяване поради редица негативни фактори, които все още притискат сектора Пазарът на бизнес имоти се намира в процес на глобално възстановяване през 2011 г., което протича с множество различия в темповете и естеството в различните региони. Се...