Сподели

Арх.Борислав Игнатов: „ЗУТ е остарял и тромав. Имаме нужда от съвременни и добре работещи закони“
Камарата на архитектите в България е подготвила проекти на два нови закона, които да заменят действащия в момента Закон за устройство на територията /ЗУТ/. Гилдията е постигнала консесус, че промените са необходими и не могат да се отлагат повече, защото посоката, в която се върви е грешна и усложнена.

Арх.Борислав Игнатов – предс. на КАБ:
„Държавната администрация адмирира усилията ни. Новостите, които предлагаме се харесват, но действия не се предприемат с оправданието, че „сега не му е времето“ и не сме готови. Причината, предполагам, е че  това изисква сериозна работа и нов начин на работа. Голяма част от хората, като свикнат с едно нещо, колкото и да е криво и глупаво, не искат да го променят, защото или са мързеливи, или просто вървят по течението, или нещо друго“.


Професионалистите в сферата са се заели много сериозно със задачата да прокарат новите закони, които са базирани на проучвания и анализи на чуждестранни законодателства. Архитект Игнатов е работил 10г. в САЩ, много от колегите му имат опит в други страни в и извън Европа, където нещата са уредени и правилата не си противоречат, както е в България. Единият проект е за Закон за устройствено планиране, а другият – Закон за инвестиционно проектиране и строителство.


Арх.Борислав Игнатов – предс. на КАБ: „Първият закон ще описва градоустройството т.е. правилата, по които се създават Общите устройствени планове на населените места. По него ще се определят зоните за жилища, височинно строителство, за производство, туризъм и т.н. Най-важното в този процес е да се предвиди широко обществено участие – работни групи, комитети, обществени организации, които заедно да определят и да приемат това, което ще се слува в бъдеще. Другият закон ще определя правилата за изграждане на сгради и съоръжения, съобразно приетите планове по първия закон“.


Според гилдията е важно да се разделят двата закона, защото имат различна философия – първият е базиран на широко обществено обсъждане и одобряване, а втория трябва да изпълнява това, което е планирано. Режимът при него ще бъде регистрационен и общините ще проверяват за съответствие с Общите устройствени планове. Това ще облекчи много нещата, защото в момента, освен градоустройство, се проверяват още много други маловажни елементи, които бавят хората и създават изкуствени пречки.


Арх.Борислав Игнатов – предс. на КАБ: И двата закона трябва да бъдат на забранителен принцип т.е. те трябва да описват какво е забранено с презумцията, че всичко останало е разрешено, както е в правото. Досега ЗУТ имаше разрешителен характер - опитваше се да опише всичко, което е позволено, но това не е възможно, понеже възникват все нови и нови ситуации, които не са описани в закона. Например, вече има технологии за енергонезависими къщи, които могат да си доставят собствена електроенергия със соларни панели или други технологии, и да бъдат независими от мрежата. В ЗУТ и наредбите към него обаче е записано, че за да се издаде разрешение за строеж, дадената сграда трябва да бъде присъединена към електрическата мрежа. Това, очевидно, е остаряла архаика и е проблем“.

Според българските архитекти и други обществени фигури, трябва да се преустанови експериментирането и измислянето на нормативи, които са самобитни и безрезултатни. Арх.Игнатов подчерта, че ЗУТ е изменян 76 пъти в рамките на 16 години, климатът за бизнес и инвестиции не се подобрява, напротив – става все по-усложнен, объркан и противоречив, което води до недобросъвестни практики, корупция и т.н.
 


Арх.Борислав Игнатов – предс. на КАБ: „Искаме да направим нещо полезно за цялата държава. Ние имаме готовност да изготвим необходимата система – технологията е ясна, всичко е измилено, има софтуери, интернет... Трябва само законопроектите да бъдат приети от депутатие. След лятната им ваканция, ние ще направим една сериозна офанзива да ги убедим, да им покажем нагледно нещата, да видят, че това има смисъл“.

 
Има технологично време за написването на законите и обсъждането им. Според юристи, запознати с тези процедури, при най-оптимистичния и същевременно реалистичен сценарий, в рамките на една година новите закони могат да бъдат приети.   От КАБ не искат нито да избързват, нито да отлагат във времето – от една страна, за да бъдат внимателно обмислени новите текстове и от друга – за да се случат по-скоро така необходимите промени. Ако не бъдат предприети мерки, членовете на Камарата са готови да предприемат по-сериозни действия, за да бъдат чути.

Още статии с участие на 
Арх.Борислав Игнатов: 
ТОП-5 уникални исторически сгради в България

 

Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
03/08/2017 14:46:22Увеличават се покупките на ваканционни имоти в Гърция от български граждани
Все повече български граждани закупуват недвижими имоти в Гърция предимно ваканционни жилища, научаваме от интернет страницата на Националното сдружение „Недвижими имоти (НСНИ). Според представената  в телевизионно интервю информация от  от председателя на сдружението Ирена Перфанова, сред причините за ...
03/08/2017 14:24:32Нестандартна обиколка на Бургас
Всеки, който обича Бургас или напротив, познава го не много добре, вече може да разгледа неговите забележителности като пасажер на необичаен атракционен автобус. Той е осигурен от общинската администрация и ще се движи по маршрут, свързващ Морската гара, Терминал „Юг“, Морската градина, Фестивалът на пясъчн...
03/08/2017 10:46:51Обществено обсъждане на проект на Правилник за дейността на Фонд „Туризъм“ във Варна
Обществено обсъждане на проекта на Правилник за работата на Фонд „Туризъм“ е проведено във Варна на 31.07.2017г., съобщава официалният общински портал. Като представители на местната власт, участие в публичното обсъждане са взели заместник-кметът на община Варна Коста Базитов, директорът на дирекция „...
03/08/2017 10:35:39За премахване на бюрокрацията при издаване на разрешителните за строеж настояват от Камарата на архитектите в България
Необходимо е премахване на бюрокрацията при издаване на разрешителните за строеж и преминаване към европейския начин за водене на проектирането и строителството, е заявил председателят на Камарата на архитектите (КАБ) в България арх. Борислав Игнатов при участието си в интервю за телевизионно бизнес предаване на 01.08....
03/08/2017 10:28:04Два обновени знакови обекта на градската среда в Бургас въведени в експлоатация
Два знакови за жителите на Бургас обекта на градската среда - площад „Жени Патева“ и улица „Фердинандова“, обновени с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж" (ОПРР) 2014-2020, са въведени в експлоатация на 2 август 2017 г., информира официалният портал на морска...